OTOMATİK DOLUM HATTI

Sıvı yada yarı sıvı akışkan ürünlerin şişe kavanoz, bidon, varil, kovalara doldurulması amacıyla dizayn edilmiş makinelerdir.

Dolum sistem seçenekleri doldurulacak ürünün kimyasal özelliklerine uygun olmalıdır. Firmamızca üretilen dolum makineleri geniş bir üretim gamına hitap eder; Gıda, ilaç, içecek, kimya, boya, kozmetik, temizlik ürünleri dezenfektan vs..

Sıvı yada yarı sıvı akışkan ürünlerin şişe kavanoz, bidon, varil, kovalara doldurulması amacıyla dizayn edilmiş makinelerdir.

Dolum sistem seçenekleri doldurulacak ürünün kimyasal özelliklerine uygun olmalıdır. Firmamızca üretilen dolum makineleri geniş bir üretim gamına hitap eder; Gıda, ilaç, içeçek, kimya, boya, kozmetik, temizlik ürünleri dezenfektan vs..

Sıvı su kıvamında ürünlerde hacimsel dolumlar yarı akışkan kıvamlı ürünlerde ürünün yoğunluğunun yüksek olduğu yada hızlı dolum gereken durumlarda servo motorlu olarak, ağırlık tartımı esaslı dolum sistemi(loadcell) yüksek miktarların dolumunda hassasiyet gereken dolumlarda 5-1000 lt arası bidon varil dolumlarında flowmeter dolumlar akışkan yarı akışkan sıvıların dolumda yüksek hız gerektiren dolumlarda kullanılır.

Vakumlu dolum sistemi yalnızca su kıvamında sıvı ve köpüren ürünlerde kullanılabilir; sıvı içecekler, kolonya, dezenfektan, çamaşır suyu, asit veya bazik temizlik ürünleri vs. Sistem şişe içindeki havanın emilip, havanın boşalttığı alana ürünün atmosferik basınçla akmasını sağlayarak çalışır, hava emildiği için şişe içinde türbülans engellenir ve ürünün köpürme özelliğine sahip olsa dahi köpürmesi engellenir, sistemin bir artısı da tüm şişeler eşit düzeyde doldurulur. Şişelerin iç hacimleri farklı olsa dahi içindeki ürün seviyeleri aynıdır. Herhangi bir şişede oluşan fazlalık emiş nozulu tarafından emilerek dolum tankına geri yollanır. Dolum aralığı 200-2500 ml arasıdır. Plastik ve cam şişelerde kullanılabilir. Aşındırıcı ürünlerde PVC kapalım ve titanyum alaşımları, gıda içeçek gibi ürünlerde tamamen paslanmaz çelikten üretilir.

Sıvı yada yarı sıvı ürünlerde(sudan yoğun) kullanılır. Dolum hacimleri pistonların pozisyonun aşağı yada yukarı ayarlanmasıyla yapılır. Servo motorlu sistemlerde tüm dolum hız ve ayarları dokunmatik ekrandan kontrol edilir. Servo kullanılmayan makinelerde dolum ayarı mekanik indikatörler yardımıyla elle yapılı. Dolum aralığı 5-50 ml, 10-100 ml, 100-1000 ml ,500-5000ml şeklindedir. Ara dolum miktarlarına göre de üretilebilir. Çift dolum seçeceği eklenebilir. Saatte 1000-5000 şişe adet arası dolumlarda kullanılır. Dolum hassasiyeti max; %0.5’dir. Tamamen paslanmaz malzemeden mamuldür. Ekranda problem tanımlama, uyarı sistemleri mevcuttur: Düşük hava basıncı, sensör arızası, sistem deki diğer hatalar vs.

Ağırlık tartım esasına göre çalışır.

Ürünün kimyasal özelliklerine göre direkt olarak üretim tankından pompa ile yada makineye kazan konularak ürün dolum nozullarına yönlendirilir.

5-30 kg arası bidon kova dolumları, 50-250 kg varil dolumları, 200-1200 kg tank dolumlarında kullanılabilecek şekilde dizayn edilebilir.

20-50 gr hata payıyla dolum yapar. Düşük dolum hızlarında 20 gr, yüksek dolum hızlarında 50 gr’dır.

Loadcell sistemleri otomatik ve yarı otomatik olarak üretilebilir. Ürünün ilk %95 ilk kısmı hızlı son %5 ilk kısmı yavaş doldurulur. Dolum miktarı ekrandan ayarlanabilir ve PLC’ye kaydedilebilir.

Ürünün hortum ve borulardan akışı sırasında flowmetrelerce hesaplanmasına dayalı bir dolum sistemidir. Ürünün akış hızı pompa ve basıncı kontrol edilen kolektör vasıtasıyla PLC vasıtasıyla ayarlanabilir. By pass sistemi kullanılarak ürün basıncı her an istenilen düzeyde tutulur. Temizliği kolay bir makine olduğu, ürün gamı tat koku bakımında geniş olan, bir üründen diğer ürüne kolay geçiş yapılabilen bir makinedir. Hızlı dolum gerektiren ürünlere uygundur. Dolum hassasiyeti: max;%0.3  Motor yağı, aromalı içecekler, süt ürünleri, yağ vs. rahatlıkla doldurulabilir.  Dolum adedi saatte 3000-5000 arasıdır.  Dolum miktar ve hızları ekrandan ayarlabilir ve PLC’ye kaydedilebilir.